Nativní Kolagen

Kolagen v kloubní výživě HORA je v přírodní a nezměněné podobě. Jedná se o stejnou chemickou formu, která se vyskytuje v přírodě (pochází z hovězí achillovy šlachy). Molekulová hmotnost nativního kolagenu je vyšší než 300 kDa a má tvar trojité šroubovice neboli triple helix.

Jaký je rozdíl mezi natívním kolagenem, hydrolyzovaným kolagenem a želatinou?

Želatina i hydrolyzovaný kolagen zcela postrádají vlastnosti nativního kolagenu.  Hydrolýzou kolagenu dochází ke štěpení peptidických vazeb kolagenového řetězce a vznikají krátké peptidové řetězce o nízké molekulové hmotnosti.Želatina vzniká denaturací kolagenu při vysokých teplotách – tím dochází k rozpadu již výše zmíněné trojité šroubovice. Oba tyto typy „kolagenu“ jsou teda svojí chemickou úpravou zbaveny svých přirozených vlastností.

Jak Nativní kolagen funguje?

 Nativní kolagen je odolný k běžným enzymům vytvářeným v žaludku (pepsin) a dvanácterníku (serinové proteinázy atd.). Podléhá pouze hydrolýze katalyzované kolagenázou, která však v gastrických proteinázách není zastoupena. Znamená to tedy, že prochází bez rozkladu na peptidy nebo aminokyseliny až do střevního traktu, tam dochází k jeho kontaktu se sliznicí tenkého střeva. Simuluje perorální příjem skutečného kolagenu bez tepelné úpravy. Při kontaktu se sliznicí tenkého střeva dochází k procesu orální tolerance– imunotolerance. To znamená, že tělo si navozuje přes imunitní systém toleranci k molekulám kolagenu (antigenům), což ovlivňuje stav nejen ve střevech, ale i v těle samotném. V případě že dochází k uvolnění kolagenních struktur v kloubu samotném (například při velké fyzické zátěži), nedochází k tak výrazné reakci uvnitř kloubu. Lokální zánětlivá reakce v kloubu je původcem otoku, bolestí, ale má i degradační účinek na chrupavky.

Jak se Nativní kolagen dávkuje?

 Stejně jako účinek, tak i dávkování nativního kolagenu je odlišný. Zde je diametrální rozdíl oproti hydrolyzované formě kolagenu.  Zatímco u hydrolyzované formy není dávka nijak přesně stanovena ani omezena a v podstatě platí čím více tím lépe, u nativního kolagenu fungujícím na principu navození orální tolerance je dávkování mnohem nižší ale tím i zátěž pro trávicí trakt. Je tady navíc potřeba důsledně rozlišovat o jaký typ nativního kolagenu se jedná, u kolagenu typu I HORA se jedná o optimální dávku v rozmezí cca 8 miligramů denně.             

                                                                      

 

 Za tým HORA MUDr. Erik Ulbricht 

Nákupní košík